W swojej praktyce jako adwokat często spotykam się z sytuacją, kiedy klient otrzymuje nakaz zapłaty wydany w postępowaniu upominawczym, który nie powinien zostać wydany przeciwko niemu przez sąd.
Zdarzyć się to może w przypadku, kiedy inna osoba posłużyła się nie swoimi danymi osobowymi zaciągając zobowiązanie z tytułu kredytu. Oczywiście sytuację taką, po tym, jak otrzymamy taki nakaz zapłaty, należy zgłosić organom ścigania jak najszybciej w celu ustalenia sprawcy takiego czynu. Niestety to nie wystarczy, aby pozbyć się problemu związanego z wydanym przez sąd nakazem zapłaty w postępowaniu cywilnym.
Należy pamiętać, aby zaskarżyć otrzymany nakaz zapłaty w terminie. Sąd poucza o prawie do złożenia sprzeciwu w terminie 14 dni od doreczenia korespondencji. Nie należy tego bagatelizować, bo termin do zaskarżenia nakazu zapłaty sprzeciwem upłynie a nakaz zapłaty stanie się prawomocny, co umożliwi prowadzenie dalszych działań jak prowadzenie egzekucji przez komornika. Należy pamiętać, aby dobrze obliczyć termin czternastodniowy na sprzeciw od nakazu zapłaty, tj. zgodnie z przepisami procedury cywilnej.
Niestety w toku postępowania będziemy musieli wykazać, że to nie my zaciągaliśmy zobowiązanie. Tu wszelkie wnioski dowodowe mogą być pomocne. To my musimy przedstawić twierdzenia na swoją korzyść, przykładowo może w dacie zaciągania zobowiązania nie było nas w kraju albo podpis złożony pod umową nie należy do nas. Wszelkie twierdzenia powinniśmy uzasadnić, okoliczności na poparcie naszych racji udowodnić.
Może zdarzyć się także, że o całej sytuacji dowiemy się dopiero od komornika, który na podstawie prawomocnego nakazu zapłaty zaopatrzonego w klauzulę wykonalności zajął nasze rachunki bankowe albo wynagrodzenie za pracę. Komornik będzie związany stanowiskiem wierzyciela i wyegzekwuje jak najszybciej zasądzoną należność. W takiej sytuacji także musimy działać niezwłocznie, bo kiedy komornik zakończy swoje czynności, możemy mieć problem z odzyskaniem środków. Może to bowiem wymagać wytoczenia nowego postępowania, w którym będziemy dochodzili zwrotu naszych środków.
Przede wszystkim musimy pamiętać, iż otrzymany nakaz zapłaty nie może być przez nas lekceważony, nawet jeśli uważamy, że otrzymaliśmy go przez pomyłkę. Sąd nie ma o tym wiedzy i bez naszego udziału w sprawie nie może działać na naszą korzyść.
Kiedy otrzymamy od listonosza, bądź odbierzemy z poczty nakaz zapłaty adwokat pomoże nam uniknąć negatywnych konsekwencji, jakie mogą nas spotkać. Ważne, żebyśmy zachowali kopertę, żeby nie było wątpliwości co do terminu otrzymania korespondencji. Adwokat złoży sprzeciw od nakazu zapłaty, w którym podniesie argumenty potwierdzające nasze stanowisko oraz złoży wnioski o przeprowadzenie przez sąd dowodów na poparcie naszych twierdzeń. Pomoc adwokata będzie cenna także w dalszym postępowaniu sądowym wywołanym sprzeciwem, kiedy sąd skieruje sprawę na rozprawę.