Ze swojej praktyki adwokata wiem, że sprawa rozwodowa bardzo często jest źródłem wielkich emocji dla uczestniczących w niej stron. Rozwód bowiem, w przeciwieństwie do zawarcia związku małżeńskiego w naszym porządku prawnym wymaga zgody sądu. Właściwym do orzekania w sprawie o rozwód jest sąd okręgowy. Tym samym ta kategoria spraw została oddana przez ustawodawce w ręce przynajmniej teoretycznie bardziej doświadczonych życiowo sędziów.
Jako że obowiązująca ustawa obliguje sądy do rozstrzygania w sprawie o rozwód wielu pobocznych kwestii, sprawy rozwodowe niejednokrotnie trwają latami. Sąd, w zależności od stanowisk stron, może być zobligowany do rozstrzygnięcia kwestii winy w rozpadzie związku małżeńskiego stron. W sprawie o rozwód wyrok sądu dotyczyć może także kwestii takich jak:
- alimenty na dzieci czy też na małżonka,
- władza rodzicielska nad dziećmi,
- miejsce zamieszkania dzieci,
- kontakty z dziećmi,
- miejsce zamieszkania małżonków po rozwodzie.
Długość sprawy o rozwód wynikać może z wielu różnych innych powodów. Oczywiście często długość sprawy o rozwód wynika z inicjatywy dowodowej stron. Im bowiem więcej wniosków strony zgłaszają, tym dłużej sąd będzie sprawę rozpoznawał. Im więcej świadków do przesłuchania, tym więcej czasu sąd musi zaplanować na sprawę. Inną kwestią jest częstotliwość wyznaczania przez sąd terminów. Nie należy bowiem do rzadkości, żeby przerwy pomiędzy poszczególnymi terminami rozpraw trwały kilka miesięcy. Jeżeli w sprawie przeprowadzany jest dowód wymagający wiedzy specjalistów, oczekiwanie na opinię a następnie zgłaszanie uwag do opinii dodatkowo przedłuża sprawę o kolejne miesiące.
Często w sprawie o rozwód zgłaszany jest wniosek o udzielenie przez sąd zabezpieczenia. Założeniem ustawodawcy było, aby zabezpieczenie było wydawane przez sądy szybko. Praktyka jednakże bardzo od tych założeń odbiega.
Reasumując, im sprawa o rozwód jest prostsza, tym powinna się szybciej skończyć. Może się jednak zdarzyć, że sprawy, mimo niewielu wniosków nie da się szybko przeprowadzić, bo stronie pozwanej nie można doręczyć pozwu. W takiej sytuacji sprawa przedłuży się o czas doręczeń dokonywanych przez komornika. Jeżeli to się powiedzie to sprawa będzie mogła toczyć się dalej. Zdarzają się jednak sytuacje, w których konieczne będzie ustanowienie kuratora z uwagi na nieznane miejsce pobytu pozwanego. Okoliczność taka oczywiście także może poważnie przedłużyć i skomplikować sprawę o rozwód.
Wszystkie merytoryczne a także formalne komplikacje w sprawie o rozwód mogą znacząco utrudnić stronom uzyskanie oczekiwanego rozstrzygnięcia. Jednocześnie podczas oczekiwania na kolejne terminy, przy wymianie korespondencji w procesie, a także podczas posiedzeń sądowych, emocje towarzyszące prowadzeniu sprawy o rozwód są ogromne. Samodzielne prowadzenie sprawy rozwodowej może okazać się zbyt trudne nie tylko z uwagi na skomplikowanie procedur, ale także wobec sfery, której sprawa dotyczy. Z tego względu warto rozważyć, czy sięgnąć po pomoc adwokata, który wytłumaczy poszczególne instytucje procesowe, a także będzie nam towarzyszył, siedząc obok nas na rozprawach i pilnując, aby istotne dla nas okoliczności nie zostały pominięte. Adwokat jest osobą, która będzie miała do sprawy odpowiedni dystans i ukierunkuje nas na odpowiedni tor, aby do protokołu trafiło to, co powinno się w nim znaleźć.