Kiedy toczy się sprawa sądowa strony często składają wnioski o dopuszczenie i przeprowadzenie przez sąd dowodu takiego jak opinia biegłego sądowego. Dla osoby niewtajemniczonej w prowadzenie spraw sądowych może nie być jasne co to takiego jest ta opinia biegłego sądowego. Biegli wypowiadają się w różnych sprawach, jednakże chciałabym omówić udział biegłych sądowych w postępowaniu cywilnym.
O opinii biegłych możemy przeczytać w kodeksie postępowania cywilnego w przepisach od art. 278 ustawy. Ze wskazanej regulacji dowiadujemy się, że w wypadkach wymagających wiadomości specjalnych sąd wzywa biegłych. Biegli sporządzają opinie pisemne, a mogą też wydawać opinie ustne. Opinie biegłych są odpłatne, chyba że strona jest zwolnienia z kosztów postępowania. Sądy mają do dyspozycji biegłych różnych specjalności. Listy biegłych możemy znaleźć na stronach sądów okręgowych w zakładkach im poświęconych. Zdarza się także, że na listach może nie być biegłych potrzebnej specjalności, a wtedy sąd może powołać biegłego ad hoc do sprawy.
Opinie biegłych stanowią bardzo ważny dowód w sprawach i nierzadko przesądzają o ich wyniku. Jeśli opinia biegłych jest dla nas korzystna, nie ma potrzeby jej kwestionowania, natomiast sytuacja komplikuje się, kiedy opinia biegłego nie jest zgodna z naszym stanowiskiem. Mamy wtedy prawo ją kwestionować, zgłaszać do niej uwagi, czy też wnosić o powołanie kolejnego biegłego, bądź biegłych konfrontować. O tym, czy nasze wnioski są uzasadnione zdecyduje oczywiście sąd, który prowadzi postępowanie.
Niewątpliwie ciekawym przepisem jest art. 2781, zgodnie z którym sąd może dopuścić dowód z opinii sporządzonej na zlecenie organu władzy publicznej w innym postępowaniu przewidzianym przez ustawę. W praktyce jednak sądy podchodzą do tego przepisu, stosunkowo nowego, bardzo ostrożnie, choć mógłby on przynieść wiele korzyści, a między innymi obniżyć koszty postępowania czy też przyspieszyć jego bieg. Oczywiście nie każdej ze stron procesu może na tym zależeć.