W toku spraw cywilnych możemy spotkać się z udzieleniem przez Sąd zabezpieczenia. Dla osoby, która nie ma zbyt często do czynienia z wymiarem sprawiedliwości może nie być jasne, czym takie zabezpieczenie jest.
Jednocześnie warto zapamiętać, że jeżeli jesteśmy stroną powodową w sprawie to wystąpienie z wnioskiem o zabezpieczenie może być bardzo istotnym elementem pozwu czy też pisma w sprawie.
Postępowanie zabezpieczające zostało uregulowane w kodeksie postępowania cywilnego i to tam należy szukać odnoszących się do niego przepisów. I tak z art. 730 § 1 kpc dowiadujemy się, że w każdej sprawie cywilnej podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny można żądać udzielenia zabezpieczenia.
Z bardziej istotnych uregulowań warto przytoczyć treść art. 737 kpc, zgodnie z którym wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od dnia jego wpływu do sądu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Jeżeli ustawa przewiduje rozpoznanie wniosku na rozprawie, należy ją wyznaczyć tak, aby rozprawa mogła odbyć się w terminie miesięcznym od dnia wpływu wniosku. Nie należy się jednak za bardzo nastawiać na zrealizowanie naszych interesów w tak zakreślonych terminach, gdyż w praktyce bardzo rzadko są one dotrzymywane, a niejednokrotnie przyszło w niejednej sprawie oczekiwać na postanowienie sądu o zabezpieczeniu przez wiele miesięcy.
Ustawa wskazuje nam w jaki sposób może nastąpić zabezpieczenie. Z bardziej powszechnych sposobów można wskazać ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości. Szczególne uregulowanie dotyczy spraw o alimenty, w toku których zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych może polegać na tym, że sąd zobowiąże do zapłaty jednorazowo, a najczęściej okresowo określonej sumy pieniężnej.
Nie tylko tak zwane roszczenia pieniężne mogą podlegać zabezpieczeniu, gdyż zabezpieczenie może dotyczyć także roszczeń niepieniężnych. Tu częstym sposobem stosowanego przez sądy zabezpieczenia w sprawach przed sądem rodzinnym jest uregulowanie kontaktów z dzieckiem. W przypadku takiego zabezpieczenia w sprawach dotyczących kontaktów z dzieckiem sąd orzeka w przedmiocie zabezpieczenia po przeprowadzeniu rozprawy, chyba że chodzi o wypadek niecierpiący zwłoki, kiedy to może sąd wydać postanowienie na posiedzeniu niejawnym, bez przeprowadzania rozprawy.
Kiedy już zostanie wydane postanowienie o zabezpieczeniu, mamy możliwość jego zaskarżenia w drodze zażalenia.