Uregulowanie kontaktów z dzieckiem

Zgodnie z § 1 i 2 art. 113 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy niezależnie od władzy rodzicielskiej rodzice oraz ich dziecko mają prawo i obowiązek utrzymywania ze sobą kontaktów. Kontakty z dzieckiem obejmują w szczególności przebywanie z dzieckiem (odwiedziny, spotkania, zabieranie dziecka poza miejsce jego stałego pobytu) i bezpośrednie porozumiewanie się, utrzymywanie korespondencji, korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość, w tym ze środków komunikacji elektronicznej.

Uregulowanie kontaktów z dzieckiem może mieć miejsce w sprawie o ustalenie kontaktów z dzieckiem, o zmianę ustalonych kontaktów z dzieckiem uprzednio w toku sprawy o ustalenie kontaktów z dzieckiem lub w toku sprawy o rozwód. W przypadku, kiedy podczas rozwodu strony mają wspólne małoletnie dzieci, sąd rozwodowy ma obowiązek ustalić kontakty z dzieckiem rodzica, przy którym dziecko nie ma miejsca zamieszkania. W szczególnych przypadkach sąd może zaniechać orzekania w przedmiocie kontaktów rodzica z dzieckiem.

Sprawa o ustalenie kontaktów z dzieckiem przed sądem rodzinnym obecnie podlega opłacie w kwocie 100 zł i jest rozpoznawana w trybie nieprocesowym. W toku sprawy sąd może także orzekać w trybie zabezpieczenia o kontaktach na czas trwania postępowania. Jeżeli wniosek o wydanie zabezpieczenia jest zgłoszony w pierwotnym wniosku w sprawie, nie podlega on dodatkowej opłacie. Jeżeli natomiast wniosek o udzielenie przez sąd zabezpieczenia jest zgłaszany na dalszym etapie postępowania, wiąże się wtedy z obowiązkiem uregulowania kolejnej opłaty w kwocie 100 zł.

Prowadząc postępowanie sąd wysłuchuje uczestników. W toku postępowania dowodowego sąd między innymi przesłuchuje zgłoszonych przez strony świadków, może także zwrócić się o wydanie opinii przez Opiniodawczy Zespół Specjalistów Sądowych.

Rozstrzygnięcie w sprawie dotyczącej kontaktów może bardzo szczegółowo uregulować harmonogram spotkań rodzica z dzieckiem, w tym odrębnie uregulować wakacje, ferie, święta, szczególne dni, takie jak urodziny, Dzień Dziecka i inne. Sąd może ustalić, że kontakty będą się odbywały w obecności drugiego z rodziców lub bez niej, a także przewidzieć obecność kuratora sądowego. Przy tym ostatnim należy mieć na uwadze, iż rozwiązanie to generować może dość znaczne koszty.

Related Posts

Leave a Reply