Ustawa Prawo bankowe w art. 104 ust. 1 stanowi, iż bank, osoby w nim zatrudnione oraz osoby, za których pośrednictwem bank wykonuje czynności bankowe, są obowiązane zachować tajemnicę bankową, która obejmuje wszystkie informacje dotyczące czynności bankowej, uzyskane w czasie negocjacji, w trakcie zawierania i realizacji umowy, na podstawie której bank tę czynność wykonuje.
Tajemnica bankowa doznaje jednak dosyć licznych wyłączeń. Już w tym samym artykule znajdziemy informacje, jakich podmiotów i sytuacji tajemnica ta nie dotyczy. Z kolei art. 105 ustawy przewiduje na czyje żądanie bank ma obowiązek udzielenia informacji stanowiących tajemnicę bankową. Przepis ten często jest używany w prowadzonych przed sądem postępowaniach o alimenty, podziały majątku czy w postępowaniach spadkowych. Artykuł 105 ust. 1 pkt. 2 lit. d przewiduje, że bank udziela informacji stanowiących tajemnicę bankową na żądanie sądu w związku z prowadzonym postępowaniem spadkowym lub o podział majątku między małżonkami albo prowadzoną przeciwko osobie fizycznej będącej stroną umowy sprawą o alimenty lub o rentę o charakterze alimentacyjnym.
Na podstawie powyższego przepisu adwokat reprezentujący uczestnika postępowania o podział majątku wspólnego może zawnioskować o to, aby do akt sprawy trafiła historia rachunku bankowego byłego małżonka, na podstawie której można ustalić, jakie były przepływy majątkowe, które następnie zostaną uwzględnione po sformułowaniu przez adwokata odpowiedniego wniosku do sądu o rozliczenie kwot należnych drugiemu małżonkowi. Analogicznie w sprawach spadkowych sąd zbadać może historię rachunku bankowego spadkodawcy.
Najbardziej istotna z punktu widzenia prowadzonej przez adwokata sprawy jest możliwość uzyskania historii rachunku bankowego w sprawie o alimenty. Zwrócić należy przy tym uwagę, iż przepis przewiduje, iż regulacja dotyczy osobie przeciwko której toczy się postępowanie. Tym samym strona dochodząca alimentów nie jest objęta dyspozycją przepisu. Na pewno jest nim objęta strona, która ma zostać zobowiazana do zapłaty alimentów. Pewna wątpliwość powstaje przy tym, czy w sprawie o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego przeciwko uprawnionemu do alimentów przepis będzie miał zastosowanie. Wydaje się, że nie, gdyż orzecznictwo przyjmuje, iż sprawy o roszczenia alimentacyjne nie obejmują spraw o obniżenie świadczeń alimentacyjnych i o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.
Na marginesie można jeszcze wskazać, że zgodnie z ustawą banki także zobowiązane są do udzielania informacji na żądanie komorników sądowych. Informacje te muszą być związane z prowadzonymi postępowaniami egzekucyjnymi, postępowaniami zabezpieczającymi oraz wykonywaniem innych czynności wynikających z ustawowych zadań.