Czasem coś co dla prawnika jest oczywistością, nie musi takie być dla innych zawodów. Adwokat, słysząc od klienta, że wyrok dotyczy kary ograniczenia wolności doskonale wie, z czym się to będzie wiązało, jednak kara pozbawienia wolności i kara ograniczenia wolności są pojęciami podobnymi dla osób, które nie miały do czynienia z tymi instytucjami prawa karnego. Różnica między tymi pojęciami jest ogromna.
Kara pozbawienia wolności jest karą typowo izolacyjną. Karę pozbawienia wolności wykonuje się w zakładach karnych. Zakłady karne mogą być typu zamkniętego, typu półotwartego, typu otwartego. Różnice między nimi dotyczą w szczególności stopnia zabezpieczenia, izolacji skazanych oraz wynikających z tego ich obowiązków i uprawnień w zakresie poruszania się w zakładzie i poza jego obrębem.
Zupełnie inną karą jest kara ograniczenia wolności. Trwa ona zasadniczo najkrócej miesiąc, najdłużej 2 lata a wymierza się ją w miesiącach i latach. Polega ona na obowiązku wykonywania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne, a także może polegać na potrąceniu od 10% do 25% wynagrodzenia za pracę w stosunku miesięcznym na cel społeczny wskazany przez sąd.
Istotną rolę w przypadku tej kary pełni kurator zawodowy, który wykonuje czynności związane z organizowaniem i kontrolowaniem wykonywania kary ograniczenia wolności oraz obowiązków nałożonych na skazanego odbywającego tę karę.
Wyznaczenie miejsc, gdzie może być wykonywana nieodpłatna, kontrolowana praca na cele społeczne należy do właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Podmioty, dla których organ gminy, powiatu lub województwa jest organem założycielskim, a także państwowe lub samorządowe jednostki organizacyjne oraz spółki prawa handlowego z wyłącznym udziałem Skarbu Państwa lub gminy, powiatu bądź województwa, mają obowiązek umożliwienia skazanym wykonywania pracy na cele społeczne. Zgodnie z ustawą, praca ta może być także wykonywana na rzecz instytucji lub organizacji reprezentujących społeczność lokalną oraz w placówkach oświatowo-wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, podmiotach leczniczych w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, fundacjach, stowarzyszeniach i innych instytucjach lub organizacjach użyteczności publicznej, niosących pomoc charytatywną, za ich zgodą.