Elementy, jakie musi zawierać wyrok rozwodowy reguluje ustawa. Treść wyroku rozwodowego zależy także od stanu faktycznego sprawy. Jeżeli strony mają wspólne małoletnie dzieci, rozstrzygnięcie Sądu w sprawie o rozwód będzie dotyczyło kwestii z nimi związanych. Oczywiście z zastrzeżeniem, że są od tego wyjątki, jak te dotyczące kwestii związanych z ewentualnym brakiem jurysdykcji polskiego sądu.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy w artykule 58 stanowi, iż w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Z powyższego wynikają trzy zagadnienia, które są przedmiotem orzekania przez sąd w sprawie o rozwód. Mianowicie sąd decyduje o władzy rodzicielskiej, kontaktach i alimentach. W razie zgodnego wniosku stron postępowania, sąd może zaniechać orzekania o kontaktach z dziećmi. W przypadku, w którym małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd orzeka także o sposobie korzystanie z niego na czas wspólnego zamieszkiwania. Sąd bierze pod uwagę przede wszystkim potrzeby dzieci i okoliczność, przy którym z rodziców pozostaje władza rodzicielska, orzekając o tej kwestii.

Rozstrzygając o rozwodzie sąd może także uregulować kwestie majątkowe. Jest to możliwe w sytuacji porozumienia między stronami co do sposobu podziału majątku. Nie jest możliwe wydawanie rozstrzygnięcia dzielącego majątek, jeżeli miałoby to powodować zwłokę w postępowaniu. Sprawa rozwodowa jest jednakże okazją, aby kompleksowo uregulować sprawy stron, a tym samym podzielić miedzy nimi zgromadzony w trakcie małżeństwa majątek.

Nie można oczywiście pominąć, iż orzekając rozwód sąd będzie orzekał o tym, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Można jednakże od tego odstępować. Sąd zaniecha orzekania o winie w przypadku zgodnego żądania małżonków w tym zakresie.

Related Posts

Leave a Reply