Nakaz zapłaty jest jednym z rodzajów orzeczeń wydawanych przez sądy w sprawach cywilnych. Taki nakaz możemy otrzymać pocztą – listem poleconym, ewentualnie przy problemach z wykonaniem doręczenia, może taki nakaz zapłaty doręczyć komornik sądowy.
Nakaz zapłaty zasadniczo może zostać wydany w postępowaniu upominawczym albo w postępowaniu nakazowym. Najczęściej mamy do czynienia z nakazami zapłaty wydanymi przez sądy w postępowaniach upominawczych.
Od nakazu zapity wydanego w postępowaniu upominawczym przysługuje nam prawo wniesienia sprzeciwu. Sprzeciw taki nie podlega opłatom. W przypadku nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym, możemy złożyć zarzuty, które już jednakże podlegają opłacie sądowej.
Wiele osób dostając nakaz zapłaty jest bardzo zdziwionych tym, że sprawa odbyła się bez nich. Jest to jednakże jak najbardziej standardowa procedura, że nakaz zapłaty wydaje sąd bez udziału stron – na posiedzeniu niejawnym. Taki sposób wydania orzeczenia może wydawać się wielu osobom niesprawiedliwy bądź niewłaściwy, jednakże nie należy się do nakazu zapłaty od razu negatywnie nastawiać i zniechęcać.
W przypadku bowiem, kiedy nie zgadzamy się z jego treścią, wystarczy, że złożymy sprzeciw do sądu zgodnie z pouczeniem, w odpowiednim terminie. Dopiero wtedy, kiedy sąd otrzyma nas sprzeciw, będzie prowadzona sprawa, w toku której przedstawimy swoje racje.
Musimy pamiętać, że wydając nakaz zapłaty sąd nie przesądza, że podmiot, który wystąpił z pozwem, czyli powód, ma rację. Sąd przyjmuje roszczenia podane przez powoda i na tym etapie tylko na tym się opiera. Nie znaczy to absolutnie, że twierdzenia wpisane w pozew są prawdziwe ani że sąd je ostatecznie musi przyjąć. Dopiero postępowanie dowodowe po wniesieniu sprzeciwu, ewentualnie zarzutów od nakazu zapłaty, wykaże to, kto w świetle przedstawionych twierdzeń i dowodów ma rację.