Postępowanie mediacyjne stanowić może alternatywę dla postępowania sadowego, jak również może stanowić etap w takim postępowaniu. W związku z prowadzeniem mediacji strony mogą zawrzeć ugodę, która po zatwierdzeniu jej przez Sąd stanowi tytuł uprawniający do egzekucji.
Zgodnie z § 1 art. 183¹5 kodeksu postępowania cywilnego, ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, ma moc prawną ugody zawartej przed sądem. Ugoda zawarta przed mediatorem, którą zatwierdzono przez nadanie jej klauzuli wykonalności, jest tytułem wykonawczym. Według natomiast § 1 art 777 kodeksu postępowania cywilnego, tytułami egzekucyjnymi są orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem, inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej.
Rozpatrując koszty postępowania mediacyjnego, powinniśmy zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości
z dnia 20 czerwca 2016 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym, które określa wysokość wynagrodzenia mediatora, w tym stałego mediatora za prowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawach cywilnych wszczętego na podstawie skierowania sądu i wydatki mediatora podlegające zwrotowi. Zgodnie z przywołanym rozporządzeniem, w sprawach o prawa majątkowe wynagrodzenie mediatora wynosi 1% wartości przedmiotu sporu, jednak nie mniej niż 150 złotych i nie więcej niż 2000 złotych za całość postępowania mediacyjnego. Z kolei w sprawach o prawa majątkowe, w których wartości przedmiotu sporu nie da się ustalić, oraz w sprawach o prawa niemajątkowe wynagrodzenie mediatora za prowadzenie postępowania mediacyjnego wynosi za pierwsze posiedzenie 150 złotych, a za każde kolejne – 100 złotych, łącznie nie więcej niż 450 złotych.
Powyższy akt prawny reguluje koszty mediacji i wynagrodzenie mediatora w przypadku, kiedy mamy do czynienia z mediacją toczącą się w związku ze skierowaniem przez Sąd. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na przystąpienie do mediacji nie w związku z postępowaniem sądowym, wtedy jego koszty ustalić musimy bezpośrednio z prowadzącym mediację mediatorem. Będą to bowiem nasze umowne ustalenia, wynikające ze stawek przyjętych przez wybranego przez nas mediatora.
Więcej informacji na temat mediatorów w Łodzi znaleźć można na stronie Sądu Okręgowego w Łodzi. Dla miasta Łódź, Prezes Sądu Okręgowego w Łodzi prowadzi listę stałych mediatorów przy tym Sądzie. Tam znajdziemy listę osób występujących w roli mediatora w Łodzi i okolicach. Z listy Stałych Mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Łodzi dowiemy się, jakie wykształcenie ma wybrany przez nas mediator. Należy zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy mediator ma wykształcenie prawnicze i wykonuje zawód adwokata lub radcy prawnego, co może być w pewnych przypadkach korzystne, kiedy zdecydujemy się przykładowo na wybór osoby mediatora z wykształceniem z dziedziny psychologii. W sprawach, które są bardziej skomplikowane prawnie, wskazany może wydawać się wybór mediatora prawnika – adwokata albo radcy prawnego, aby spisana przez nas ugoda była zgodna z prawem i właściwie sformułowana.