Od czego zależy wysokość alimentów

Osoby chcące wystąpić o zasądzenie alimentów lub o ich podwyższenie zwracają się do kancelarii z pytaniem, na jaką wysokość alimentów mogą liczyć w wyroku sądu. Adwokat nie może odpowiedzieć na to pytanie w sposób jednoznaczny, gdyż jest to zależne od konkretnych okoliczności sprawy, które kancelaria musi przeanalizować, a które w sprawie analizować będzie sąd.

Podstawę prawną istnienia po stronie pozwanego obowiązku alimentacyjnego względem małoletnich powodów stanowi art. 133 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie, z którym pozwany zobowiązany jest do świadczeń alimentacyjnych względem swoich dzieci, które nie są w stanie utrzymać się samodzielnie.

Adwokat musi poznać możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego.Co to oznacza? Chodzi mianowicie o zarobki i dochody, które osoba zobowiązana może i powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności oraz stosownie do swoich sił umysłowych i fizycznych.

Sąd w sprawie o alimenty dokonuje analizy materiału dowodowego w oparciu o doświadczenie życiowe i przy uwzględnieniu dobra małoletnich powodów. W ten sposób sąd ustala potrzeby małoletnich powodów adekwatne do potrzeb dzieci w określonym wieku. Przy ocenianiu wysokości partycypacji pozwanego w zaspakajaniu potrzeb powodów, oprócz możliwości zarobkowych i majątkowych ich rodziców, sąd bierze pod uwagę fakt, czy pozwany uczestniczy w życiu dzieci i czy partycypuje w zakupach dla powodów. Ustalona przez Sąd wysokość potrzeb powodów powinna odpowiadać wysokości zarobków matki powiększonych o ewentualne dotychczasowe i dobrowolne alimenty od pozwanego oraz świadczenia wychowawcze i inne.

Zasądzając alimenty sądy przywołują już dosyć wiekową, ale ciągle aktualną uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 16 grudnia 1987 roku, wydaną w sprawie o sygn. akt III CZP 91/86, zgodnie z którą rodzic nieusamodzielnionego dziecka ma obowiązek łożenia na jego utrzymanie i podzielenia się z nim swoimi nawet najniższymi dochodami, w wysokości odzwierciedlającej zasadę równej stopy życiowej, niezależnie od tego, czy dziecko żyje z nim wspólnie czy oddzielnie. Z treści przywołanej uchwały wynika, że dzieci powinny mieć bowiem zapewnione przez rodziców takie same warunki materialne, w jakich oni sami żyją.

Obowiązek alimentacyjny jest niejako bezwględny, a rodzice nie mogą uchylać się od niego wskazując, że jego wykonywanie stanowiłoby dla nich nadmierny ciężar. W pewnych wypadkach zobowiązani są nawet wyzbywać się posiadanego majątku bądź niektórych jego składników, by podołać ciążącemu na nich obowiązkowi alimentacyjnemu.

Jak z powyższego wynika, wysokość alimentów może być bardzo różna a ustalenie kwoty, jakiej można w sprawie oczekiwać wymaga zbadania przez adwokata indywidualnej sytuacji stron.

Related Posts

Leave a Reply