Sprawy o ubezwłasnowolnienie, z uwagi ich istotną wagę oraz daleko idące skutki orzeczeń, prowadzone są przed Sądem Okręgowym. Dla Łodzi i okolic sprawy te wpływają do Sądu Okręgowego w Łodzi na Pl. Dąbrowskiego 5. Obecnie wniosek o ubezwłasnowolnienie rozpatrywany jest w składzie jednego sędziego, co stanowi zmianę. Uprzednio sprawy te należy do składu trzech sędziów zawodowych.
W obecnym stanie prawnym opłata od wniosku o ubezwłasnowolnienie wynosi 100 zł. Konieczne jest także złożenie przez wnioskodawcę świadectwa lekarskiego lub opinii psychologa dotyczącej osoby, o której ubezwłasnowolnienie jest wnioskowane. W toku sprawy przyszły ubezwłasnowolniony będzie badany przez biegłych, co będzie wiązało się z wezwaniem do zapłaty zaliczki na koszty wynikające z tego tytułu. W przypadku trudnej sytuacji finansowej oczywiście pod pewnymi warunkami można ubiegać się o zwolnienie od nich.
Sąd może w pewnych wypadkach ustanowić kuratora celem ochrony w toku postępowania praw osoby, której dotyczy wniosek o ubezwłasnowolnienie.
Sprawa prowadzona jest w trybie nieprocesowym i kończy się wydaniem postanowienia przez sąd.
O zapadłym orzeczeniu, w przypadku uwzględnienia wniosku sąd zawiadamia ewidencję wyborców.
W przypadku spraw o ubezwłasnowolnienie toczących się przed Sądem Okręgowym w Łodzi, po uwzględnieniu wniosku sąd ten przesyła odpowiednio do Sądu Rejonowego dla Łodzi-Śródmieścia w Łodzi lub do Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa w Łodzi odpis postanowienia celem roztoczenia opieki nad ubezwłasnowolnionym.